Jak świadomie wyznaczać i osiągnąć swoje cele ? Mój sposób na długofalową motywację

osiąganie celu

 

O motywacji napisano i powiedziano już wiele. Ostatnimi czasy przeżywamy przysłowiowy „boom” na coachów, rozwój osobisty, jego nauczycieli i trenerów . Na przestrzeni kilku ostatnich lat, właśnie przy pomocy tych ostatnich, udało mi się wykształcić mój własny sposób na to, jak wzniecać i podtrzymymać w sobie wewnętrzny ogień i zapał do działania.

 

Trend na rozwój osobisty zagościł u nas na dobre. Jako naród zaczęliśmy się zmieniać, uprawiamy sport, odżywiamy się zdrowiej, żyjemy bardziej świadomie i stajemy się coraz pewniejszym siebie społeczeństwem. Myślę, że taka forma działania, której filarem jest zmiana sposobu myślenia, postawy
i podejścia do życia, była nam bardzo potrzebna. Wszyscy wiemy, że Polacy mogą się pochwalić mnóstwem zalet – jesteśmy pomocni, pracowici i waleczni. Przy tych wszystkim, potrafimy być jednak bardzo zawistni, lubimy oceniać i narzekać.

Myślę, że większość z nas, chcąc osiągnąć wyznaczony cel, przechodzi w swoim życiu dłuższe bądź krótsze, większe bądź mniejsze etapy kryzysu motywacyjnego.  Nie znam recepty, by ich całkowicie uniknąć (obiecuję, że gdy tak się stanie, na pewno dam znać!), wypracowałam jednak swoje sposoby na to, by tych załamań i trudności było jak najmniej. To do dzieła!

 

Czy naprawdę tego chcę ?

 

 

osiąganie celu

 

W gruncie rzeczy motywowanie się jest bardzo proste. Wybieramy cel, zaczynamy planować, potem działać, aż po pewnym czasie osiągamy to, na czym nam zależało. Co jednak, gdy pierwszy podpunkt, czyli nasze wyznaczone zadanie, zostało błędnie przez nas wybrane ? Cóż, nie będę ukrywać, że i takie sytuacje mi się przydarzyły. Ludzie biegają, gotują, tańczą, śpiewają, mają niezliczone ilości pasji. Czasami zdarza się, że przywłaszczamy sobie czyiś cel, jako nasz własny i brniemy w niego, na próżno się motywując. Jaka jest moja rada ? Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj. Ale pytaj siebie.

 

Co lubię robić w życiu ?

Co mnie uszczęśliwia ?

Co jest dla mnie istotne ?

Kim chcę być ?

 

osiąganie celu

 

Zadawaj sobie pytania każdego dnia, nie tylko w momencie wątpliwości. Odpowiadaj szczerze, tu nikt Ciebie nie ocenia. Ty sama znasz siebie najlepiej i wiesz, co siedzi w Twojej głowie, myślach i sercu. Znasz swoje pragnienia, szalone i skryte pomysły.

 

Zacznij działać

 

Wyznaczyłaś już sobie cel, masz ułożony plan w głowie, teraz czas na działanie. Mówią, że pierwszy krok bywa najtrudniejszy. Może i faktycznie tak jest. Boimy się oceny innych, wyjścia „przed szereg” oraz opuszczenia naszej strefy komfortu. Nagle to, co w naszej głowie kłębiło się od jakiegoś czasu, było tylko marzeniem, teraz ma szansę stać się rzeczywistością. Ogarnia nas strach.

 

wyznaczanie celu

wyznaczanie celu

 

Uwierz mi, nie warto „gdybać”. Ciągłe myślenie na dany temat, snucie długotrwałych planów
i zastanawianie się nad czymś, rodzi frustrację. Co więcej, nawet najrzetelniej spisany plan, nigdy nie będzie miał stuprocentowego powielenia w rzeczywistości. Jeśli chcesz coś robić, coś osiągnąć, po prostu zacznij to robić!

 

Zaufaj sobie

 

W przeszłości ten punkt był przeze mnie nieustannie omijany. Pytałam ludzi o zdanie, rady, zastanawiałam się nad czymś, choć w gruncie rzeczy, wewnątrz mnie samej znałam odpowiedź i czułam, że to coś jest słuszne (bądź nie). Może winą była moja niska samoocena, może mniejsze doświadczenie życiowe, w końcu uczymy się całe życie. Tak jak pisałam w poprzednim punkcie, zadawaj sobie pytania. Słuchaj swoich myśli, odczuć, przeczuć – jakkolwiek by tego nie nazwać. Im częściej będziesz to robiła, tym mniej wątpliwości będzie się wkradało do Twoich myśli. Bądź Panią swojego życia i swoich decyzji!

 

motywacja

 

Odpowiedni ludzie

 

W moim życiu, parę lat temu nastał moment, w którym czułam się naprawdę źle z tym co mam – w głowie, w sercu, a także w formie rzeczy i osób, które mnie wówczas otaczały. Jednym z wielu kroków do zmiany, stała się transformacja środowiska, w którym przebywałam. Wokół mnie krążyło sporo toksycznych znajomych, tzw. wysysaczy energii. Wśród nich nie czułam się akceptowana, wspierana, nie miałam w nich podpory.

 

motywacja

 

Ludzie w naszym życiu spełniają ogromną rolę. W pracy spędzamy praktycznie większość swojego dnia, rodziny i znajomych pytamy o rady, zwierzamy się z naszych najskrytszych problemów i bolączek. Wiem,
że ten punkt może być dla niektórych z Was trudny. Dla mnie tez taki był. Bałam się odcięcia pewnych znajomości ze względu na przywiązanie do drugiej osoby a także z powodu widma samotności. Nie pozwól jednak, by to strach kierował Twoimi decyzjami. Spójrz punkt wyżej 🙂 Postaw na znajomości, które dają Ci dobre emocje: bezpieczeństwo, szacunek, opiekuńczość, mądrość.

 

Cel (nie) uświęca środków ?

 

To jedno z polskich powiedzeń, z którymi nie do końca się zgadzam. Wychodzi bowiem na to, iż najważniejsze jest osiągnięcie celu, a nie sama droga do nie niego. A jest zupełnie odwrotnie!
W tym kontekście poruszę dwie kwestie.

 

motywacja

 

Po pierwsze wartości. Niech Twój cel i Twoja droga do jego osiągnięcia będą postawione na szlachetnych pobudkach, na prawdzie i uczciwości. Nie usprawiedliwiaj siebie i swojego nieetycznego zachowania, zdobyciem konkretnego celu.

Drugie to droga. Nieraz podczas rozpoczynania wędrówki ku przysłowiowej górze, ogarnia nas lęk i panika na myśl o tym, ile musimy przejść. Zacznij czerpać przyjemność z podążanie szlakiem, który wybrałaś. Pomyśl, ile możesz się nauczyć i doświadczyć, a przede wszystkim ucz się cierpliwości.

 

Nawyki i rytuały

 

I nie mam tu na myśli rytuałów palenia kadzidełek czy laleczki voodoo 😉

Rytuały i nawyki to nic innego jak regularnie powtarzane czynności, który właśnie z powodu swej częstotliwości wykonywania stają się dla nas naturalne, oczywiste i są realizowane wręcz podświadomie. Jak to zwykle w życiu bywa, nawyk może być czymś pozytywnym, jak wieczorne ćwiczenia, zdrowa dieta, ale i negatywnym – np. palenie papierosów. Najistotniejsze jednak jest to, że im dłużej zaczynasz wykonywać daną czynność, tym mniej sprawia Ci ona trudności, a staje się po prostu częścią Twojego życia. Stawiaj na korzystne rytuały, które ukształtują Twój charakter. Każda zmiana wymaga czasu, poświęcenia
i wytrwałości a początki są zazwyczaj najtrudniejsze. Zaufaj mi, nim się obejrzysz Twoje nowe, nierzadko ciężkie zadania, staną się nie tylko przyzwyczajeniami, ale i czymś, bez czego nie wyobrażasz już sobie życia!

 

osiąganie celu

 

Pamiętaj, że powyższe wskazówki są tym sposobem podejścia do życia, który mi odpowiada, i który w moim przypadku się sprawdził. Jeśli masz dla mnie cenną radę, chcesz się podzielić własnym doświadczeniem
i przekonaniem na dany temat, proszę zostaw ślad w komentarzu!

 

rozwój osobisty

rozwój osobisty

Wasza TrueLove,

Ola

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *