Jak urządzić balkon w bloku ? – praktyczne porady

          urządzenie balkonu w bloku

Wczoraj świętowaliśmy pierwszy dzień lata. Pogoda za oknem jest coraz piękniejsza a temperatura coraz wyższa. Nie jest tajemnicą, że w takie dni lubimy spędzać czas aktywnie i na świeżym powietrzu. Niestety nie zawsze możemy cały dzień spędzać poza naszym lokum. Jeśli masz dom
z ogrodem, nie jest to dla Ciebie wyzwanie. Poranna kawa czy wieczorny grill w ogrodzie zapewne staje się normą. Gorzej, gdy tak jak ja, mieszkasz w bloku. Wtedy dobrze jest mieć miejsce, w którym wieczorem, na leżaku, można posiedzieć z chłodnym napojem w ręku.

 

Balkon w bloku potrafi być prawdziwym wybawieniem. Wiem to z własnego doświadczenia, gdyż parę lat temu, gdy wynajmowałam swoje pierwsze mieszkanie, tego balkonu właśnie nie było. Zimą nie sprawiało mi to problemu. Gorzej latem. Otworzone na oścież okna w niczym nie pomagały. Brakowało miejsca, w które mogłabym wyjść i się przewietrzyć.

W moim obecnym mieszkanku balkon jest i to nawet dosyć spory (z czego się ogromnie cieszę!). Ta część domu doskonale sprawdza się w upalne dni. Na balkonie możesz rozsiąść się wygodnie na leżaku, poczytać ulubioną książką, a gdy masz dzieci, rozłożyć im basen i zapewnić im nie lada zabawę na całe popołudnie.

Wątpliwości co do jego zastosowań nie ma. Co jednak z jego wyposażeniem i umeblowaniem ? Wiele z nas nie posiada ogromnego tarasu. Zazwyczaj są to małe  powierzchnie, w których chciałoby się upchnąć zbyt wiele. Jak więc zaprojektować i wyposażyć balkon, by był nie tylko ładny i estetyczny, ale i praktyczny ?

 

1. Kwiaty

 

Dla mnie to podstawa. Zresztą nie tylko na balkonie, ale i w domu. Kwiaty sprawiają, że wnętrze staje się żywe i kolorowe. Na rynku jest sporo naprawdę niedrogich roślin, które możesz zasadzić. Należą do nich np. lobelia, begonia czy pelargonia. Prezentują się naprawdę wspaniale oraz sprawią, że Twój balkon będzie wyglądał kolorowo także i z zewnątrz.

 

balkon w bloku

źródło

 

2. Nie zagracaj

 

Zachowaj umiar. Nie raz zdarza mi się widzieć balkony – dżungle, które obfitują w niebanalną ilość roślin.  Nie widać okien, jest cień i dużo owadów. Nie zawsze więcej, znaczy lepiej. Kwiaty mają być ozdobą i dodatkiem. Jeśli Twój balkon jest małych rozmiarów, spróbuj powiesić kwiaty na poręczy bądź użyj wiszących doniczek. Zaoszczędzisz miejsce, a efekt i tak będzie piękny!

 

balkon w bloku

źródło

 

 3. Meble użyteczne i praktyczne

 

Kolejnym ważnym aspektem balkonu są oczywiście meble. Gdy je kupuję, biorę zazwyczaj dwa aspekty pod uwagę: wygląd i użyteczność. Dla mnie mebel musi być ładny! Jestem estetką i to, jakimi przedmiotami się otaczam wpływa na mój nastrój i humor. Ze względu jednak na niewielką powierzchnię mojego mieszkania, zwracam także uwagę na praktyczność.

Na balkon wybieraj meble rozkładane. Zaoszczędzisz miejsce, a gdy nadejdzie zima, możesz je śmiało schować w piwnicy bez obawy o zagracanie dodatkowej powierzchni. Co więcej podczas imprezy możesz je wykorzystać jako dodatkowe miejsce do siedzenia 😉

 

balkon w bloku

źródło

 

urządzenie balkonu

źródło

 

Zmierz powierzchnię balkonu. Jeśli masz ogromny taras – jak najbardziej możesz pokusić się o dwa bądź trzy leżaki, stół a nawet małą fontannę. W większości przypadków to się jednak nie sprawdzi. Zwróć uwagę na własne zasoby i potrzeby. Jeśli zależy Ci na własnym odpoczynku, kup jeden leżak, a zrezygnuj ze stołu. Jeśli zaś masz dzieci, warto wówczas pomyśleć o małych mebelkach bądź basenie dla naszych pociech.

 

4. Pogoda

 

Wybierając wyposażenie balkonu musisz wziąć pod uwagę klimat, panujący w naszym kraju. Niestety nasze lato obfituje zazwyczaj w burze i mocne wiatry. Co więcej pogoda bywa bardzo zmienna i z sekundy na sekundę słoneczna i piękna aura, potrafi zamienić się w wichurę z ulewnym deszczem.

Jeśli pracujesz poza domem i nie spędzasz większości czasu w czterech kątach, unikaj takich rozwiązań, które wymagają całodobowego nadzoru. Wiszące lampiony, poduszki, ozdoby na stole wyglądają naprawdę wspaniale, jednak podczas deszczu nie tylko potrafią się zniszczyć, ale i urwać i być zagrożeniem dla innych ludzi. Jeśli co dzień nie chcesz biegać od balkonu do salonu, ścigając i zawieszając z powrotem ozdoby, wybierz proste rozwiązania. Unikaj dywaników, sporej ilość poduszek czy innych bibelotów.

 

urządzenie balkonu

źródło

 5. Uzupełnienie mieszkania

 

Kupując meble na balkon pamiętaj, że tak jak i kuchnia czy salon, balkon stanowi część całego Twojego mieszkania. Istotne, by jego wystrój współgrał z resztą pomieszczeń a przynajmniej z tym pokojem, w którym balkon się znajduje.

 

urządzenie balkonu

 źródło

 

6. Wygoda i komfort

 

To chyba tak naprawdę sedno urządzania jakiegokolwiek wnętrza. Moda przemija, nie zawsze bywa ładna a co więcej, często ciężko ją zastosować w realnym życiu. W swoim własnym mieszkaniu powinniśmy się czuć wygodnie i komfortowo. Kieruj się więc własnymi upodobaniami i gustem.

 

Słuchaj siebie – to zawsze jest najlepsze rozwiązanie!

 

 

urządzenie balkonu

źródło

 

 

urządzenie balkonu

źródło

 

 

urządzenie balkonu

źródło

urządzenie balkonu

źródło

 

 

urządzenie balkonu

źródło

 

 

balkon w bloku

źródło

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

2 komentarze na temat “Jak urządzić balkon w bloku ? – praktyczne porady