Dom czy mieszkanie – moje plany, cele oraz marzenia

dom a mieszkanie

Mieszkam na Górnym Śląsku w miejscowości liczącej nieco ponad 100 tysięcy mieszkańców. I choć miasto to nie należy do tych największych
i najszybciej rozwijających się, jest mi tu dobrze – bo spokojnie, cicho a jednocześnie blisko do wielkich metropolii. Mimo, że z całą pewnością dominują u nas bloki i bardzo charakterystyczne dla tego typu regionu kamienice, coraz częściej można zauważyć nowo wybudowane domy czy osiedla szeregowców.

 

Pamiętam, gdy byłam młodsza i kolorowy telewizor był najwyższym szczytem techniki w domu, oglądałam wiele zagranicznych seriali takich jak Beverly Hills 90210. Tam każdy mieszkał w pięknym domku jednorodzinnym, posiadał swoją garderobę i własny pokój. Przez wiele lat stereotyp domu, jako dobra luksusowego, był w mojej głowie. A jak jest dziś ?

 

DOM DLA NIEZALEŻNYCH

 

Dziś domów jest coraz więcej, co oznaczać może jedynie, że nasze społeczeństwo jest nie tylko coraz bogatsze, ale i nie boi się inwestycji. Bo tym dla mnie jest właśnie własny dom – inwestycją. I fakt, na pewno trzeba sporo kapitału ulokować w to przedsięwzięcie, to i przynosi ono sporo dogodności.

Niewątpliwie dom jest dla tych, którzy są niezależni, pracowici i nie boję się odpowiedzialności. I nie mam tu na myśli tylko i wyłącznie odpowiedzialności finansowej. W mieszkaniach zazwyczaj zakładane są wspólnoty, walczące o prawa lokatorów, mamy spółdzielnie czy administracje, do których zawsze możemy iść i zażądać naprawy. Dom to zupełnie inna sprawa.

Naprawiamy, kosimy trawę, dbamy o ogród – sami. Oczywiście, możemy wynająć osobę z zewnątrz, która będzie za nas wykonywała te czynności. To my musimy jednak tę osobę znaleźć, zapłacić jej i zadbać o całą sprawę.

 

dom a mieszkanie

 

WIEŚ CZY MIASTO ?

 

Istotna jest także lokalizacja. Modne stały się przeprowadzki na wieś, co ewidentnie ma swoje dobre strony – jesteśmy bliżej natury, z dala od hałasu i zgiełku wielkiego miasta. Aczkolwiek warto zastanowić się, czy naprawdę chcemy mieszkać daleko od pracy czy instytucji takich jak szkoła, szpital czy sklep. Wiąże się to także z pewną rozłąką z rodziną i przyjaciółmi – nie zawsze znajdziemy czas na spotkanie, gdy droga do przebycia wiążę się z dwugodzinną przejażdżką.

 

STABILNOŚĆ

 

To słowo – klucz jest zaraz po bezpieczeństwie tym, co najczęściej charakteryzuje nasze pragnienia nie tylko, co do mieszkania czy domu, ale i całego życia. Wielu coachów wzdryga się na samą myśl o tych wyrazach – bo podobno oznaczają brak rozwoju, nudę i stagnację. Przy wyborze domu moim zdaniem jest ono jednak kluczowe. Trudno inwestować pieniądze, jeśli nie ma się zaplecza finansowego oraz długotrwałej perspektywy odpowiednich zarobków. Wiadomo – życie jest nieprzewidywalne i choć sama jestem optymistką, do tego typu projektów podchodzę realnie, planując i kalkulując odpowiednio wcześnie.

 

NA SWOIM

 

Tak, zakup domu to z całą pewnością duże i kosztowne przedsięwzięcie. Mimo tego sporo z nas decyduje się właśnie na mieszkanie „na swoim”. I właśnie to „na swoim” jest dla mnie kluczowe, oznacza bowiem niezależność, wolność i możliwość podejmowania własnych wyborów. Budując dom, dajemy nie tylko sobie wspaniałą przestrzeń mieszkalną, ale także i przyszłym pokoleniom. To coś fundamentalnego i perspektywicznego.

 

dom a mieszkanie

 

 

MARZENIA

 

Czy ja marzę o własnym, ukochanym i przytulnym domku ? OCZYWIŚCIE! Lubię pracować, tworzyć coś własnego i indywidualnego. Dom to moje marzenie należące do kategorii tych długofalowych. W myślach widzę ogród, w którym każda roślina została wybrana i zasadzona przeze mnie, a w domu pokoje
i pomieszczenia, które sama wybrałam i zaprojektowałam. Jak wspominałam wcześniej, jest to swego rodzaju odpowiedzialność, lecz przede wszystkim komfort i wygoda. Dom daje nam prywatność i wolność oraz zdecydowanie ulepsza jakość naszego życia. Wyzwanie budowy własnego domu rzuciłam sobie już dość dawno. Teraz realizuję kolejny etap – miarowa i regularna praca, która ma zaowocować spełnieniem wyznaczonego planu. Bo przecież najważniejsze, to mieć w życiu cel i do niego dążyć, prawda ?

 

dom a mieszkanie

Źródło: Extradom.pl Projekt domu Mokka 5 WOF1089

 

PLANY I CELE

 

Snując plany i marzenia dotyczące wymarzonego domu, biorę pod uwagę kilka spraw, które z pozoru mogą wydać się trywialne, jednak z całą pewnością warto je wcześniej przemyśleć.

Wielkość domu – choć uwielbiam duże posiadłości, sama wolałabym dom parterowy bądź jednopiętrowiec. Z prozaicznych przyczyn, takich jak choćby sprzątanie czy przytulność. W grę wchodzi więc wielkość nie większa niż 150 m2.

Wygląd domu – tu chyba nikogo nie zadziwi, że dla mnie, jako kobiety, ta sprawa jest niezmiernie istotna! Uwielbiam łączyć skandynawską prostotę z rustykalnym wnętrzem. Ma być ciepło, kameralnie i domowo.

Garaż i piwnica – obowiązkowo! Piwnica może stać się wspaniałą przestrzenią nie tylko na pralnie czy schowek, można w niej urządzić mini siłownię czy dodatkowy pokój dla gości.

Dom wolnostojący – przyznam, że domy szeregowe nigdy do mnie nie przemawiały. Przyczyną jest zapewne moje wyobrażenie domu, jako własnej, indywidualnej przestrzeni, z ogromnym ogrodem, bez sąsiadów za ścianą.

Projekt domu jednorodzinnego – ambicja ambicją, jednak przy tak istotnym projekcie jak dom warto poradzić się firm, które oferują właśnie takie usługi. Możemy otrzymać nie tylko wiele przydatnych rad
i wskazówek, ale i zainspirować się przy planowaniu naszego domu marzeń 🙂

Plany planami, wiadomo, że preferencje się zmieniają. Kto wie, może za parę lat także i moje cele ulegną zmianie. Póki co przedstawiam Wam kilka zdjęć domów moich marzeń. Może i Ty wybierzesz coś dla siebie 🙂

 

dom a mieszkanie

Źrodło: Extradom.pl Projekt domu Simon G2 WRC2596

 

dom a mieszkanie

Źródło: Extradom.pl Projekt domu APS 246 LUA1271

 

dom a mieszkanie

Źrodło: Extradom.pl Projekt domu Aframon WOF1097

 

dom a mieszkanie

Źródło: Extradom.pl Projekt domu Gracjan WRW1008

 

dom a mieszkanie

Źródło: Extradom.pl Projekt Dom przy Przyjaznej 2 KRK1190

 

dom a mieszkanie

Źródło: Extradom.pl Projekt Dom na Parkowej WAH1692

 

dom a mieszkanie

Źródło: Extradom.pl Projekt domu BW-03 wariant JGC1013

 

 

 

 

 

Jeden komentarz na temat “Dom czy mieszkanie – moje plany, cele oraz marzenia