Jak szybko posprzątać i ogarnąć mieszkanie przed wizytą gości ?

truelovewoman sprzątanie - Jak szybko posprzątać i ogarnąć mieszkanie przed wizytą gości ?

Porządki robić trzeba, ale wiadomo, większość z nas za sprzątaniem nie przepada. Choć ja raczej nie zaliczam się do tej kategorii osób, bo lubię mieć wokół siebie porządek i ład, to sama, gdy mam sporo na głowie, odkładam sprzątanie na drugi plan. I to jest normalne, w zgiełku codzienności ciężko być każdego dnia perfekcyjnym. Ale co w momencie, gdy zaplanowaliśmy wizytę gości a nasz dom wygląda jak pole minowe? Oto kilka raz na szybkie posprzątanie mieszkania.

 

Zazwyczaj mniej więcej do połowy tygodnia w naszych domach panuje umiarkowany ład. Większość z nas ogarnia całe mieszkanie w sobotę, więc do środy wszystko wygląda ładnie i schludnie. Gorzej, gdy w domu są małe dzieci, które potrafią nieźle narozrabiać. Wówczas bez codziennych porządków nie marzmy nawet o schludnym mieszkaniu. Bywa, że niezapowiedzianie dzwoni znajomy albo rodzina z propozycją odwiedzenia i wypicia z nami szybkiej, popołudniowej kawy. Trudno Ci odmówić, wiec mimo wszechogarniającego bałaganu, zapraszasz gościa do siebie, a na myśl o uprzątnięciu całego tego blichtru, aż włos jeży Ci się na głowie.

 

Kochana, nie taki diabeł straszny! Uwierz mi, wszystko da się ogarnąć i wcale nie potrzebujesz do tego magicznej różdżki!

 

1.  Czego oczy nie widzą …

 

Zazwyczaj goście wchodzą do wybranych pomieszczeń – duży pokój, łazienka, ewentualnie kuchnia. Skup się więc głównie na nich. Jeśli masz sporo ubrań czy bibelotów porozrzucanych na kanapie czy podłodze, schowaj je do szafy albo – gdy sytuacja jest krytyczna – daj do innego pokoju.

 

2. Pierwsze wrażenie

 

Pamiętam, gdy parę lat temu odwiedziłam znajomego. W jego przedpokoju na podłodze znajdowało się pełno butów, obok nich był postawiony worek ze śmieciami, a w rogu kilka starych parasolek. Chyba nie muszę wspominać, że pierwsze wrażenie, jakie miałam wchodząc wówczas do tego mieszkania, było niezbyt miłe. Czułam, że znajomy, choć wiedział od kilku dni o mojej wizycie, nie przygotował się, nie posprzątał i w ten sposób nie okazał mi szacunku.

Jeśli Twój przedpokój wygląda podobnie, pochowaj do szafy kilka kurtek, by goście mieli miejsce na powieszenie własnych. Podobnie z butami. Nie ma nic gorszego, niż wejście do zabałaganionego przedpokoju, gdzie na wstępie wita nas sterta ubrań czy butów.

 

3. Podłoga

 

W domu chodzimy bez butów. Zadbaj więc o podłogę. Nie musisz od razu myć każdego zakamarka, wystarczy, że zmieciesz nagromadzony kurz. Warto uniknąć sytuacji, w której goście wychodząc z domu, mają oblepione stopy czy skarpety brudem z naszej posadzki.

Dodatkowa rada – w swojej szafie miej zawsze 1-2 pary zapasowych kapci. Przy wejściu będziesz mogła zaproponować ich ubranie gościom.

 

4. Poukładane znaczy schludne

 

Dokładnie! Nie rzucaj wszystkiego na jedną stertę, nie formuj ogromnych stosów książek, gazet czy ubrań, bo to nigdy nie prezentuje się ładnie. Zadbaj o detale – ułóż poduszki na kanapie i popraw obrus na stole. Z badań wynika, że wolimy przebywać w uporządkowanych pomieszczeniach, gdzie wszystko ma swoje miejsce. Czujemy się wtedy bezpiecznie.

 

5. Nie jesteś sama

 

Mamy XXI wiek i równouprawnienie, więc pamiętaj, że nie musisz wszystkiego robić sama (powiedziałabym nawet, że NIE MOŻESZ robić wszystkiego sama). Poproś męża czy partnera o pomoc, a jeśli Twoje dzieci są na tyle duże, że potrafią Ci pomóc w pracach domowych, skieruj prośbę także do nich.

 

6. Zapach

 

Mam tu na myśli głównie zapach z kuchni czy toalety. Dobrze zawsze mieć  w domu odświeżacz powietrza (w aerozolu czy do kontaktu), który zniweluje przykrą woń. Dobrze sprawdzą się także podgrzewacze – lampiony, do których możemy dolać zapachowy olejek. Zapach i romantyczny nastrój w jednym!

 

 

Oto moje krótkie rady na mega szybkie przygotowanie mieszkania dla gości. Pamiętaj jednak, że regularne sprzątanie w domu sprawdza się zdecydowanie lepiej. Czasami wystarczy poświęcić 15 minut dziennie, by nasze cztery kąty prezentowały się schludnie i czysto.

2 komentarze na temat “Jak szybko posprzątać i ogarnąć mieszkanie przed wizytą gości ?