Brak energii w okresie jesiennym. Jak sobie z tym radzić?

jesień true love woman 9 - Brak energii w okresie jesiennym. Jak sobie z tym radzić?

 

Temat (przynajmniej w naszym kraju) stary jak świat. Rok w rok, gdy kończy się nasza piękna złota jesień, nastaje brzydki okres, w którym każdy kolejny dzień jest coraz krótszy a Słońce znajduje się coraz niżej na nieboskłonie. Nasza energia diametralnie spada, stajemy się bardziej nostalgiczni. Nie ukrywam, że mnie również nie raz dopadła zimowa melancholia. Czy faktycznie brak Słońca wypływa na nas tak … depresyjnie ? Czy można z tym walczyć ?

 

Grudzień za pasem a dzień jest coraz to krótszy. Nie wiem jak Wy, ale ja co roku o tej porze mam spadek energii. I mimo, iż raczej nie jestem z natury osobą o usposobieniu skłonnym do depresji i melancholii, okres zimowo – jesienny nastraja mnie zdecydowanie mało optymistycznie.

 

jesień true love woman 4 - Brak energii w okresie jesiennym. Jak sobie z tym radzić?

 

 

Bez Słońca człowiek nie byłby w stanie odpowiednio funkcjonować – to udowodnione. Jego promienie dostarczają naszemu organizmowi niezbędnej witaminy D i wprowadzają do naszego życia cykl dnia i nocy (aktywności i odpoczynku). Co więcej, brak promieni słonecznych jest w stanie zachwiać naszym układem hormonalnym i homeopatycznym.

 

I to właśnie główny z powodów, dla których rok w roku odczuwam spadek energii. Latem, wracając nawet wieczorem do domu, mam w sobie jeszcze mnóstwo pokładów sił witalnych i jestem w stanie zrobić naprawdę sporo. Teraz ? Nie chce mi się nic ☹ Oczywiście, staram się zmuszać do aktywności, bo nic samo się nie zrobi, jednak nie jest to łatwe i raczej jest to forma naprawdę sporego samozmotywowania się niż naturalnej i niewmuszonej chęci do pracy.

 

jesień true love woman 8 - Brak energii w okresie jesiennym. Jak sobie z tym radzić?

 

W moim przypadku najmniejszy spadek energii mam w okresie przedświątecznym. Może  to z powodu okresu oczekiwania i nadziei na niedaleki czas odpoczynku ? Nie wiem. Zasadniczo lubię Święta, gdyż kojarzą mi się z rodziną, wspólnie spędzonymi chwilami i wspaniałymi potrawami wigilijnymi, które – w moim przypadku – naprawdę jadam raz do roku. Gorzej jest później … Okres po Nowym Roku to głównie oczekiwanie na pierwsze powiewy wiosny i nieustająca nadzieja, iż w końcu uda się zrzucić z siebie te grube warstwy ubrań.

 

Wielu z nas czeka na pierwszy śnieg a już tym bardziej na ten w czasie Świąt. Ja również tak mam. Niestety, im bliżej wiosny, tym nasze ulice wyglądają coraz gorzej. W mieście zazwyczaj zalega sporo brudnego śniegu na ulicach i chodnikach. Jest szaro i brudno.

 

jesień true love woman 7 - Brak energii w okresie jesiennym. Jak sobie z tym radzić?

 

Tak to prawda, nasza zima potrafi wprowadzić w przygnębienie. Nie byłabym jednak sobą, gdybym z tym nie walczyła! Co roku robię więc wszystko, by nie popaść w apatię i utrzymać mój pozytywny nastrój jak najdłużej.

 

1. Ćwicz

Jeden z największych błędów, jaki zauważam wśród osób z mojego otoczenia to przerywanie aktywności fizycznej właśnie w okresie zimy. Oczywiście, łatwej jest iść na siłownie bądź pobiegać po lesie, gdy za oknem jest wspaniała pogoda i świeci Słońce. Jednak to właśnie teraz potrzebujemy największego pobudzenia i wzrostu endorfin.

 

2. Suplementuj

Postaw na suplementację i nie bój się jej. W tym roku postanowiłam zażywać witaminę D – polecono mi ją ze względu na efekty w postaci lepszego samopoczucia.

 

jesień true love woman 6 - Brak energii w okresie jesiennym. Jak sobie z tym radzić?

 

3. Jedz zdrowo

Oczywiście ta rada dotyczy wszystkich 365 dni w roku, jednak to właśnie zimą jesteśmy bardziej narażeni na różnego rodzaju infekcje i wirusy, dlatego tym bardziej zadbaj o to, co jest na Twoim talerzu.

 

4. Nastrój się

Często narzekamy na brak rozrywek i możliwości spędzania wspólnych chwil z bliskimi. Upieramy się, że brak nam czasu, czekamy na pierwszy krok tej drugiej strony. A przecież kiedy jak nie zimą powinniśmy czuć bliskość drugiej osoby ? Zorganizuj wspólny wieczór z partnerem bądź całą rodziną, nie musi to być nic wielkiego. Zasiądźcie przed telewizorem z kubkiem gorącego kakao i ciekawą komedią, poprawiającą nastrój. Ja uwielbiam takie wieczory!

 

5. Zmień otoczenie

Coraz bardziej popularne stają się krótkie wypady co ciepłych krajów właśnie z okresie grudnia czy stycznia. Nic dziwnego, Internet zasypuje nas ofertami tanich przelotów bądź wakacjami last minute. Może warto, byś sama wybrała się w taką podróż ? Nie muszą to być dwa tygodnie, czasami wystarczy weekend, by nabrać energii i doładować baterie.

 

6. A może tak ma być ?

Walczymy, idziemy pod prąd i staramy się robić wszystko na przekór. A może właśnie tak ma być ? Tak jesteśmy skonstruowani, tu mieszkając w naszym kraju, by zimą robić mniej ? Na przestrzeni dziejów okres zimowy zdecydowanie należał do tych najcięższych, bo i trudno złapać zwierzynę i  temperatury coraz niższe. Dziś musimy być tak samo aktywni przez cały rok. Może warto trochę odpuścić i posłuchać organizmu ? Co Wy na to?

 

jesień true love woman 1 - Brak energii w okresie jesiennym. Jak sobie z tym radzić?

 

Zima to ciężki okres dla wielu z nas. Tym bardziej, że w naszym kraju trwa długo, bo prawie połowę roku kalendarzowego. Jeśli nie planujesz przeprowadzki w najbliższym czasie, nie narzekaj, bo to na pewno nie zmieni klimatu, a spróbuj sprawić, by ten czas stał się dla Ciebie równie miły i przyjazny, co ciepłe wiosenne dni. A może masz swoje sposoby na walkę z jesienna chandrą ? Zostaw swój ślad w komentarzu 🙂

 

 

 

jesień true love woman 5 - Brak energii w okresie jesiennym. Jak sobie z tym radzić?

 

jesień true love woman 3 - Brak energii w okresie jesiennym. Jak sobie z tym radzić?

2 komentarze na temat “Brak energii w okresie jesiennym. Jak sobie z tym radzić?

  • Tak to wszystko prawda, ale ja widze w tym też plusy jesteśmy właśnie bardziej Razem i częściej w domu. A właśnie moja rodzina zawsze i wszędzie poprawia mi humor, Gramy sobie w gry, oglądamy bajki i przytulamy. Tak więc mimo niesprzyjającej aury i tak chodzę radosna 😉

    • Masz rację Doroto 🙂 Zimowa aura sprzyja bliższym kontaktom 🙂 Gdy jest brzydka pogoda za oknem, zawsze możemy spożytkować ten czas na naszych najbliższych 🙂 Ja również uwielbiam spędzać czas ze swoją rodziną i z biegiem lat coraz bardziej doceniam te momenty 🙂

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *