10 rzeczy, które warto zrobić przed końcem roku

true love woman święta grudzień - 10 rzeczy, które warto zrobić przed końcem roku

 

 Mówi, że nie należy odkładać niezałatwionych spraw na kolejny rok, bo nie dość, że przynosi to pecha, to może spowodować, że sprawy te będą się ciągnąć bez końca. Osobiście nie wierzę w przesądy, jednak bądź co bądź w każdym z nich jest ziarno prawdy. Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, warto więc zastanowić się, co zrobić, by kolejny rozpoczął się pozytywnie i z pełnym zapału nastawieniem na działanie.

 

Muszę się zgodzić z tym, że nie warto odkładać rzeczy na później. Przynajmniej w moim przypadku nie prowadzi to do niczego dobrego. Zawsze, gdy mam niedokończoną sprawę, gdzieś z tyłu głowy wciąż kołatają mi myśli na jej temat. Nie kończąc dużego projektu, ciężko mi rozpocząć kolejny. Ponadto zbliża się okres świąt i Nowego Roku, a to doskonały czas na podsumowania, podziękowania i plany. A co warto zrobić jeszcze w tym roku ?

 

 

1. Podziękuj sobie i innym

 

Podziękuj sobie za to, że przez cały miniony rok dawałaś z siebie wszystko. Mimo, że nie zawsze udaje się nam zrobić każdą rzecz dokładnie tak, jak zaplanowałyśmy, nie oznacza to wcale, że się nie rozwijamy, nie wychodzimy z tzw. strefy komfortu, nie chcemy być lepsze. Przecież nie ma czegoś takiego jak porażka, są doświadczenia życiowe. A te są bezcenne.

Pamiętaj także o innych. Tych, których kochasz, którzy są wokół Ciebie i Cię wspierają. Niestety, ale najczęściej nie doceniamy właśnie najbliższych. Wydaje się nam normą, że mama i tata zawsze nam pomagają i że zawsze będą, że Siostra musi wysłuchiwać naszych narzekań. A tak nie jest. Wystarczy zapytać kogoś, kto kogoś stracił bądź nawet nie miał okazji poznać. Podziękuj im za to, że są dla Ciebie, że masz w nich oparcie i że po prostu są.

 

2. Zrób porządek w szafie i wyrzuć niepotrzebne śmieci

 

Nie jestem tzw. chomikiem i nie gromadzę niepotrzebnych rzeczy. Wychodzę z założenia, że warto mieć to, co niezbędne i co naprawdę może się przydać. Jeśli Twoje mieszkanie, piwnica czy strych to miejsce składowania wszystkich tych przedmiotów, z którymi nie wiesz co zrobić, najwyższy czas na porządek.

Zrób segregację ubrań w Twojej szafie (wraz z resztą rodziny). Zostawcie tylko te ubrania, które faktycznie nosicie, lubicie i w których czujecie się dobrze. Jeśli w ciągu ostatniego roku – dwóch nie nosiłaś jakiejś bluzki, jest więcej niż pewne, że nie założysz już jej nigdy. Oddaj potrzebującym bądź koleżance, której może się spodobać.

 

Zrób porządek w szafach i szufladach. Pozbądź się tego, co niepotrzebne i co zajmuje miejsce. Sprzątanie
i robienie porządków to pod względem psychologicznym także forma oczyszczenia. Im mniej rzeczy, tym mniej rozpraszaczy uwagi. Doceń prostotę i minimalizm, a zaczniesz doceniać to, co błahe i proste.

 

3. Zakończ te sprawy, które ciągniesz od dłuższego czasu

 

Nie odkładaj na później w szczególności tych spraw, które są trudne. Zazwyczaj nie potrafimy się zabrać za to, co wymaga od nas dużego nakładu sił (mam tu na myśli raczej siły psychiczne). Boimy się i zamiatamy wszystko pod dywan, bo … jakoś to będzie.

Jeśli właśnie stoisz przed kolejnym krokiem, którego bardzo się boisz, pomyśl, co poczujesz, gdy wszystko się zakończy. Ulga, spokój, szczęście. To właśnie te niedokończone sprawy sprawiają, że nie potrafimy ruszyć do przodu. Zrób to. Teraz. Dziś.

 

4. Spotkaj się / zadzwoń do tych, dla których nie miałaś czasu

 

Bo im dłużej zwlekamy, tym jest trudniej zrobić ten pierwszy krok. A głupio stracić dobrą przyjaciółkę pod pretekstem braku czasu. Dziś, w dobie Internetu, social media i telefonów komórkowych, ciężko zasłaniać się niemożnością skontaktowania się z drugą osobą. A warto mieć przy sobie tych, na których nam naprawdę zależy.

 

5. Zamień myśli na działanie

 

W naszych głowach często snujemy plany o tym, co zrobimy, jaki mam cel i co chcemy osiągnąć. Nie zawsze jednak myśli przekładają się na działanie. Głęboko wierzę a wręcz jestem przekonana o potędze podświadomości, jednakże same myśli nie zmaterializują się bez akcji. Może myślisz o jakimś projekcie, ale boisz się zrobić pierwszy krok ? Chcesz zmienić fryzurę, zacząć ćwiczyć, poznać kogoś ?

Dziś jest na to dobry dzień! Pamiętaj, że są tylko dwa dni, których nie możesz nic zrobić: wczoraj i jutro.

 

6. Zmień przynajmniej jeden zły nawyk

 

Albo zamień zły na dobry. To nie musi być nic wielkiego, czasami te najmniejsze sprawy mają największą moc. Może wychodzisz z rana bez śniadania ? Ogryzasz paznokcie ? Za dużo przeklinasz ?

Zmiana zawsze zaczyna się od postawienia tego pierwszego kroku. Już jutro możesz nastawić budzik 10 minut wcześniej, by przygotować szybki, zdrowy poranny posiłek.

 

7. Zaplanuj i wyznacz cele na kolejny rok

 

To bardzo ważne. Jeśli nie wyznaczysz sobie celu (życiowego, rodzinnego, duchowego, zawodowego) znajdzie się ktoś, kto zrobi to za Ciebie. Co więcej, to Ty zaczniesz spełniać jego marzenia.

Usiądź wieczorem w zacisznym miejscu, pomedytuj i zadaj sobie kilka prostych pytań:

 

Do czego dążę ?

Co chcę w życiu osiągnąć ?

Jaki jest mój cel ?

 

Spisz istotne dla Ciebie rzeczy i zaplanuj, co zrobisz, by to otrzymać. Możesz iść o krok dalej – wyznacz tzw. kamienie milowe Twojego marzenia (każdy cel składa się z wielu małych zadań, które należy wykonać, by go osiągnąć. Te właśnie zadania, te małe cele, to kamienie milowe).

 

8. Zastanów się, czy jesteś szczęśliwa ?

 

I co przynosi Ci szczęście ? Końcówka roku do doskonały moment na chwilę refleksji nad naszym życiem. Czy uszczęśliwia Cię Twoja praca, związek, figura ? Nie zrozum mnie źle, nie insynuuję, być od razu składała wypowiedzenie umowy czy pozew o rozwód. Raczej chodzi mi o uświadomienie sobie pewnych spraw
i zastanowienie się, czy przypadkiem nie zaniedbałaś którejś z istotnych części swojego życia.

 

9. Zrób coś dla siebie

 

Bardzo często zapominamy o sobie. Wiem o tym, bo również i mi się to zdarza. Troszczymy się o innych, rodzinę czy dzieci o sobie zapominając. A może warto od czasu do czasy być małą egoistką i zrobić coś tylko i wyłącznie dla siebie? Wizyta w SPA, nowa bluzka a może weekendowy wypad z koleżankami ? Zrób to bez wyrzutów sumienia i wiedz, że należy Ci się to, co najlepsze!

 

10. Daj sobie czas na refleksję

 

I chwilę spokoju. Zajdź w ciągu tygodnia przynajmniej jedną dłuższą chwilę na to, by pozbierać i poukładać myśli. Pobądź trochę sama ze sobą, zrelaksuj i podziękuj za to, co masz, jednocześnie wierząc, że obecne plany i marzenia spełnią się jak najszybciej.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *