W poszukiwaniu sensu życia

truelovewoman life - W poszukiwaniu sensu życia

 

Wiadomo, że marzenia się nie spełniają – marzenia się spełnia.
I choć czasami trzeba na to spełnienie trochę poczekać, uwierz mi – warto! Od jakiegoś czasu jestem w trakcie realizacji jednego z moich celów, a mianowicie już za parę chwil będę dyplomowanym Coachem. Jednak czy to właśnie, tak jak w tytule artykułu, jest celem mojego życia? A może warto upatrywać go nie w czymś,
a w sobie samym? Dziś krótki wpis o poszukiwaniu sensu i odkrywaniu siebie na nowo.

 

Kochani, każdy z Was, kto choć raz zetknął się z rozwojem osobistym, psychologią czy coachingiem wie, iż aby rezultaty pracy ujawniły się w naszym życiu, należy nad sobą stale pracować. Zastanawiać się, co mamy, dlaczego postępujemy w dany sposób, jakie mamy przekonania czy wzorce. I tak właśnie podczas ostatnich zajęć zetknęłam się (zresztą nie po raz pierwszy) z terminem sens życia. Nie wiem, jak dla Was, ale dla mnie to wyrażenie ma siłę i moc. Wartości, filozofia życia, relacje – to również jest ważne i istotne. Ale sens? Sami przyznajcie, że to brzmi dosyć … poważnie.

 

Bo zobaczcie chociażby pracę, która jest w życiu niezmiernie ważna. Daje nam pieniądze, za które jesteśmy w stanie kupić jedzenie, opłacić czynsz i dać najbliższym ukochany prezent. Ważne są w niej wspominanie relacje, atmosfera … no i właśnie ten sens. To coś co sprawia, że  góruje nad nami jakiś wyższy cel.

 

Sens życia to nie tylko droga, jaką podążamy, nie nasze cele, wartości, rodzina, praca czy religia. Sens stoi za naszymi wyborami. Dlaczego wykonuję tę pracę, a nie inną? Czemu tak ważna jest dla mnie rodzina ? Co
i dlaczego lubię robić dla przyjemności?

 

Kim jestem?  Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj

 

Aby odnaleźć sens, zadawaj sobie pytania. To kluczowa sprawa. Warto prowadzić ze sobą dialog choćby poprzez pisanie pamiętnika czy po prostu rozmowę w naszej głowie. Czemu? Ano z dwóch względów.

Po pierwsze wiele z działań jakie podejmujemy są przez nas wyuczone i przekazane – przez rodziców, społeczeństwo, szkołę. Postępujemy w określony sposób, bo ktoś nam powiedział, że tak należy. A uwierz mi, nie zawsze to, co pasuje innej osobie, musi być odpowiednie dla Ciebie.

Po drugie zaś – nasze czyny są odzwierciedleniem tego, co mamy w głowie. Czasami to wręcz podświadomość daje nam sygnały, że właśnie ta droga jest słuszna, choć pozornie mogłoby się to wydawać nielogiczne.

Nie odpychaj ich od siebie. To Ty sama, poprzez własną, wrodzoną intuicję, dajesz sobie sygnały. Właśnie to chcę robić! To ma dla mnie sens! To jest to!

Warto prowadzić dialog z samym sobą i pytać. Czasami krótka chwila zadumy zrewolucjonizować nasze życie.

 

Poszukiwanie sensu a cel nadrzędny

 

Wielu z Was zapewne ma swoje cele życiowe, jedne z nich już dawno zrealizowane, inne dopiero w trakcie. Jednak czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego właśnie te spawy są dla Ciebie tak istotne ? Co spowodowało, że właśnie podążasz tą, a nie inną drogą?

 

Za wieloma naszymi decyzjami kryją się wartości, czyli szereg tych postaw, jakimi pragniemy kierować się w naszym życiu. Gdy je poznasz i zrozumiesz, milowy krok będzie za Tobą a i pewne życiowe sytuacje nabiorą innych barw.

 

Na koniec zostawiam Was z zadaniem domowym (tak tak, dokładnie) – poniżej przygotowałam dla Was zestaw kilkunastu pytań, które ułatwią Ci odnalezienie sensu życia a przy okazji mogą ułatwić ukierunkowanie Twoich działań czy nawet znalezienie drogi życiowej. Pamiętaj – tu nie ma złych i dobrych odpowiedzi. Daj sobie chwilę dla siebie, usiądź w ciszy z kartką papieru i działaj! Bądź z sobą szczera a może już dziś uda Ci lepiej zrozumieć siebie 🙂

 

♥ ♥ ♥

 

 1. Co najbardziej lubisz robić ?
 2. Co chciałabyś robić, jaki zawód uprawiać, jeśli nie byłyby Ci potrzebne pieniądze ?
 3. Co Cię inspiruje ?
 4. Kto Cię inspiruje ?
 5. Kim chciałbyś być i co robić za 5 lat? 10 lat? 20 lat?
 6. W co wierzysz ?
 7. Jakie zabawy w dzieciństwie sprawiały Ci najwięcej radości ?
 8. Co sprawia, że jesteś szczęśliwa (czujesz się dobrze) ?
 9. Co jest najważniejsze w Twoim życiu ?
 10. Jakie jest Twoje największe marzenie ?
 11. Co sprawia, że jesteś z siebie zadowolona?
 12. Co uznajesz za Twój osobisty sukces?
 13. Jakie wartości cenisz najbardziej ?
 14. Co podoba Ci się w Twoim obecnym życiu ?
 15. Jakie książki lubisz czytać?
 16. Jakie filmy lubisz oglądać?
 17. Jeśli miałabyś szansę jeszcze raz podjąć naukę, jaki kierunek wybrałabyś?
 18. Co liczy się dla Ciebie najbardziej w życiu ?
 19. Jeśli miałabyś okazję przekazać następnemu pokoleniu najważniejsze prawy o życiu, co by to było ?

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *