I trymestr ciąży – moje pierwsze kroki z bliźniakami w brzuszku

 1 trymestr ciąży bliźniaki

To niesamowite jak ten czas szybko płynie! Mam wrażenie, że dopiero co rozpoczęłam swoją przygodę z ciążą, a tu już pierwszy trymestr za mną! Dzisiaj przybliżę Wam, jak wyglądał 1 trymestr mojej ciąży. Jeśli i Ty również przechodziłaś ciążę bliźniaczą, będzie mi miło, jak podzielisz się swoimi doświadczeniami w komentarzu ? Mamy wieloraczków rośnijmy w siłę!

 

Zanim rozpocznę opisywanie moich doświadczeń, chciałabym zwrócić uwagę, iż każda ciąża przebiega inaczej. Jeśli ostatnio dowiedziałaś się o ciąży bliźniaczej, wcale nie oznacza to, że będziesz musiała przechodzić ją w taki sam sposób, jak ja. Mamy różne organizmy, geny oraz cierpimy na inne schorzenia. Ale pamiętaj, że w ciąży najważniejsza jesteś Ty i Twój Maluch bądź Maluchy ?

 

I trymestr – no i się zaczęło!

 

Zanim zaszłam w ciążę, miałam wewnętrzne przekonanie (nie pytajcie mnie czemu!), że zniosę ciążę dobrze, bez nudności czy złego samopoczucia. Niestety dosyć szybko przekonałam się, że tak nie będzie. Praktycznie już od samego początku, a o ciąży dowiedziałam się bardzo szybko, zauważyłam u siebie gorsze samopoczucie.

Przede wszystkim chroniczne zmęczenie i senność. W ciągu dnia łapał mnie taki „głód” spania, że oczy po prostu same mi się zamykały. Zaś wieczorami chodziłam bardzo wcześnie spać (jeśli dotrwałam do godziny 21 to było bardzo dobrze!). Mimo, że mam pracę biurową i mogłam skorzystać z możliwości tzw. home office (pracy zdalnej z domu), nic to nie dało. Siedząc przy laptopie po prostu usypiałam.

 

Dodatkowo I trymestr ciąży zafundował mi nudności i zawroty głowy, na szczęście bez wymiotów. Jednak najbardziej dokuczliwym momentem dnia były wieczory.

 

Już od popołudnia czuwałam coraz większe zmęczenie i bóle całego ciała, które mogłabym porównać do tych, odczuwanych podczas wysokiej gorączki. Kojarzycie ten stan przeziębienia bądź grypy, w którym bolą Was kości, temperatura wzrasta i nawet przesunięcie się na drugi bok w łóżku sprawia trudność ? Ja tak miałam praktycznie codziennie. Ohh to było najgorsze!

 

No i oczywiście kultowe już smaki i zachcianki u kobiet w ciąży. U mnie zaatakowały dosyć szybko i bardzo nieoczekiwanie. Jak wiecie, jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, niektórych przetworzonych produktów nie jadłam od lat. A tutaj okazało się, że mój ulubiony dotąd pumpernikiel wzmaga u mnie mdłości, że totalnie nie mam ochoty na owoce czy warzywa, a jedynie na słodkości. Najciekawszym smakiem był u mnie ketchup, którego na co dzień praktycznie w ogóle nie jadam. Przez ten krótki okres czasu każda praktycznie kanapka musiała być polana tym specyfikiem.

 

Z początku próbowałam z tym walczyć, jednak im bardziej moje samopoczucie się pogarszało, tym więcej poddawałam się chwilowym zachciankom. Na szczęście ten czas trwał około 1 miesiąca, więc mam nadzieję, że zarówno moje, jak i zdrowie dzieciaczków aż tak nie ucierpiało ?

 

Mimo moich usilnych starań, musiałam też zrezygnować z wykonywania pracy i przejść na zwolnienie lekarskie. Chciałam być w porządku nie tylko w stosunku do siebie, ale moich dzieci oraz pracodawcy.

 

1 trymestr ciąży bliźniaki

 

Wsparcie, troskliwość oraz opiekuńczość Partnera

 

To, o czym chciałam jeszcze wspomnieć to fakt, że ciąża to zmiana nie tylko w życiu kobiety, ale i jej partnera. Wiadomo, że jako kobiety tych zmian mamy nieco więcej – to my nosimy dziecko, rodzimy je, borykamy się ze zmianami hormonalnymi oraz innymi, nie zawsze przyjemnymi objawami ciąży.

 

W moim przypadku już I trymestr ciąży wystawił nasz związek na test. To niezmiernie ważne, by w tych momentach mieć przy sobie troskliwego i przede wszystkim wyrozumiałego partnera. Nierzadko nasze drugie połówki wychodzą z założenia, że jeśli jestem cały dzień w domu, to przecież ogarnę mieszkanie, zakupy i inne sprawunki.

 

W moim przypadku nie było mowy o czymś takim. Wszystko spadło na mojego M., a dodatkowo, musiał nie raz wysłuchiwać mojego marudzenia i pojękiwań 😛 Na szczęście znosił to naprawdę dzielnie i ogromnie mu za to dziękuję!

 

Ciąża dotyczy obojga partnerów

 

Osobiście uważam, że ciąża to stan, w którym zmiany rozpoczynają się u obojga partnerów. To ważne, by Twój mężczyzna Cię wspierał, pomagał czy uczestniczył w badaniach. W moim przypadku tak właśnie było. Mimo, że miniony czas był ciężki, nie zamieniłabym go na żaden inny. W końcu już z za niedługo powitamy na świecie dwie piękne istotki!

 

Przygotuj się, czytaj i staw temu czoła!

 

Jeśli obecnie także jesteś w ciąży bliźniaczej i masz mnóstwo obaw, nie dziw się! Pewnie każda z nas tak ma, ja również! Jestem w o tyle komfortowej sytuacji, iż moja siostra nieco ponad rok temu urodziła również bliźniaczki, więc często dzieli się ze mną swoimi spostrzeżeniami.

 

Mimo to sama szukam i zasięgam wielu informacji z książek czy Internetu. Wiadomo – teoria teorią a życie życiem, warto jednak posiadać już wcześniej jakąkolwiek wiedzę o pielęgnacji niemowląt, jedzeniu czy karmieniu piersią.

 

Poniżej podaję Ci  linki do stron, w których do tej pory korzystałam, a które okazały się bardzo pomocne.

 

HAFIJA.PL – blog o karmieniu piersią

RODZIĆ PO LUDZKU  – fundacja wspierająca kobiety w ciąży oraz walkę o ich prawa w służbie zdrowia

 

1 trymestr ciąży bliźniaki

Jeden komentarz na temat “I trymestr ciąży – moje pierwsze kroki z bliźniakami w brzuszku