Prawa pacjenta w szpitalu – temat ważny nie tylko dla kobiet w ciąży

prawa pacjenta

Gdy je masz, chcesz wszystko inne. Gdy je stracisz, pragniesz tylko jego. Zdrowie – tak ważne (a nawet najważniejsze) w naszym życiu. Często w momencie choroby mamy systematyczną styczność ze szpitalem i służbą zdrowia. Temu tematowi zaczęłam się bacznie przyglądać będąc w obecnej ciąży. Jakie są nasze prawa jako pacjenta? Do czego możemy mieć wgląd? Czy możemy odmówić proponowanego leczenia? To tyko niektóre z pytań, na które dziś postaram się odpowiedzieć.

 

Nie jest tajemnicą, iż nasza polska służba zdrowia nie zawsze działa tak, jak tego byśmy chcieli. I nie winię tu nikogo, bo też nie o to chodzi. Chciałabym jednak, by każdy z nas, a zwłaszcza kobiety spodziewające się dziecka, wiedziały, jakie prawa nam przysługują będąc w szpitalu. Nie musimy się na wszystko zgadzać i posłusznie słuchać tego, co mówi nam lekarz czy położna. Przecież kupując chociażby sofę dopytujesz o rodzaj materiału, wygodę, trwałość. Dlaczego więc nie dbać o swoje własne zdrowie ?

W momencie zajścia w ciążę, wiedziałam, że chcę do niej podejść w sposób świadomy, że będę sporo pytać lekarza jak i dużo czytać na ten temat. I tak też natknęłam się na stronę Rodzić po ludzku (link do strony znajdziesz tutaj). W artykule o prawach pacjenta (tutaj głównie o prawach kobiet w ciąży) jest dokładnie wypisane, co możemy, co się nam należy i do czego mamy prawo, przebywając w szpitalu. Znajdziesz tam wszystkie ustawy, do których w razie problemów możesz się odwołać.

 

1. Prawo pacjenta – Prawo do poszanowania intymności i godności

Oznacza w głównej mierze szacunek dla pacjentki w ciąży bądź w połogu. Wiadomo, iż ten okres niesie za sobą wiele zmian życiowych, a same badania ciężarnych należą do najbardziej intymnych. Każdy pracownik szpitala powinien szanować prawo kobiety do wstydu, nie traktować jej podmiotowo a indywidualnie podejść do każdej z pacjentek, dbając nie tylko jej zdrowie fizyczne, ale i psychiczne.

Więcej na temat tego prawa pacjenta znajdziesz pod tym linkiem.

 

2. Prawo pacjenta – Prawo do informacji

To prawo każdej kobiety do regularnego i czasowego informowania o jej stanie zdrowia oraz zdrowia jej dziecka. Istotne, by każda informacja spełniała trzy warunki i była:

pełna – personel ma obowiązek przedstawienia pacjentce przyczynę zastosowania danego zabiegu czy leczenia, sposób, możliwe skutki (w tym także skutki uboczne i działania niepożądane)

zrozumiała – czyli bez specyficznych terminów lekarskich ( hej! przecież lekarz idąc do księgowego czy prawnika też nie rozumie wszystkich terminów!)

zawierała wszystkie dane – personel nie może ukryć przed pacjentem chociażby skutków ubocznych zażywania danych lekarstw. Pacjent ma mieć prawo do świadomej i przemyślanej decyzji.

Więcej na temat tego prawa pacjenta znajdziesz pod tym linkiem.

 

3. Prawo pacjenta – Prawo do wyrażenia zgody lub odmowy

Będąc pacjentem szpitala masz prawo do swobodnego wyrażania zgody na Twoje i Twojego dziecka leczenie. Nie możesz czuć przymusu ze strony personelu. A jeśli już personel upiera się przy zastosowaniu danego leczenia, powinien jasno i klarownie wytłumaczyć Ci wszystkie za i przeciw, bez presji czy nacisku.

 Więcej na temat tego prawa pacjenta znajdziesz pod tym linkiem.

 

4. Prawo pacjenta – Noworodek pacjentem

Jako rodzice jesteście przedstawicielami ustawowymi Waszych pociech od momentu ich narodzin. Obowiązkiem personelu jest informowanie Was o każdym, nawet najmniejszym zabiegu Waszego dziecka, jego stanie zdrowia oraz podawanych lekach.

Więcej na temat tego prawa pacjenta znajdziesz pod tym linkiem.

 

5. i 6. Prawo pacjenta – Prawo do opieki i wsparcia ze strony bliskich osób oraz prawo do kontaktu z bliskimi

Pobyt w szpitalu rzadko kiedy plasuje się na wysokim miejscu rzeczy, jakie chcielibyśmy zrobić w naszym życiu. Sam poród zaś to bardzo szczególny i delikatny czas dla każdej kobiety, dlatego tak ważna jest wówczas opieka ze strony męża czy partnera a także najbliższej rodziny. Pamiętaj jednak, że szpital na prawo wyznaczyć godziny dla odwiedzających. Nie wynika to z ich wygody, a raczej z konieczności wykonywania pewnych zabiegów czy badań o określonych porach i godzinach.

Więcej na temat tego prawa pacjenta znajdziesz pod tym linkiem.

 

7. Prawo pacjenta – Prawo do poufności

To dla mnie osobiście jedno z najważniejszych praw. Jest ono ściśle związane z prawem do tajemnicy lekarskiej oraz zachowania poufności podczas badania pacjenta. Informacje o Twoim oraz Twojego dziecka stanie zdrowia powinny trafić tylko do Twoich uszu (ewentualnie do osób przez Ciebie upoważnionych np. mąż).

Więcej na temat tego prawa pacjenta znajdziesz pod tym linkiem.

 

8. Prawo pacjenta – Prawo do wglądu do dokumentacji

Zarówno Ty jak i osoba przez Ciebie upoważniona macie prawo do wglądu do dokumentacji medycznej a także jej kopiowania – i co bardzo ważne!- bez podawania konkretnej przyczyny. Nie musisz więc tłumaczyć się pielęgniarce, w jakim celu chcesz zajrzeć do kartoteki. Jej obowiązkiem jest udzielenie Ci pełnych informacji oraz przekazanie wszystkich dokumentów, dotyczących Twojej osoby (jak i osoby Twojego dziecka).

Więcej na temat tego prawa pacjenta znajdziesz pod tym linkiem.

 

Mam nadzieję, że artykuł choć w maleńkiej części pokazał Ci,  jakie obowiązują prawa pacjenta w Polsce. Temat ten jest dla mnie niezmiernie istotny, gdyż lecząc się w państwowej służbie zdrowia nie raz zetknęłam się z ich nieprzestrzeganiem. Często rodzi się tu pytanie – a co ja mogę z tym zrobić?

Możesz się domagać tego, co Ci się należy. Bądź świadoma i upominaj się o swoje. Pamiętaj, to jest służba zdrowia, a nie instytucja nakazująca bądź zakazująca nam pewnych norm. Im więcej nas będzie, im częściej będziemy się dopominać o swoje, tym mniej będziemy mieli do czynienia z naruszenia podstawowych praw pacjenta.

7 thoughts on “Prawa pacjenta w szpitalu – temat ważny nie tylko dla kobiet w ciąży

  • Post baaardzo ważny i potrzebny. Trzeba o tym pisać. Brawo Ty! Ludzie nie mają świadomości swoich praw w szpitalu – tak nie powinno być. Wiem w jakim kraju żyjemy i w jakich warunkach jesteśmy leczeni jednak to nie zmienia faktu, że należy nam się to co mamy zapewnione z góry. Oczywiście jako pacjenci mamy też obowiązki, o których nie można zapominać oraz o kulturze ( nie tylko osobistej) 😉 Pozdrawiam!

  • Świetny tekst. Moja dobra koleżanka na początku listopada została matką. Od początku mówiła, że piersią karmić nie chce i nie będzie – w szpitalu została wręcz zmuszona przez pielęgniarki do karmienia piersią, ponieważ one wszystkie za tym są i koniec kropka – decyzja matki nie jest ważna.

    • No niestety, tak to wygląda. Zawsze uważam, że przecież można normalnie po ludzku porozmawiać. Agresja słowna raczej nie zna egzaminu. Miejmy nadzieję, że z roku na rok będzie coraz lepiej 🙂 Pozdrawiam!

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *