Grudzień w rytmie slow. Nie daj się świątecznej gorączce i trenuj uważność

   truelovewoman zima 1 1 - Grudzień w rytmie slow. Nie daj się świątecznej gorączce i trenuj uważność

Grudzień to jeden z tych szalonych miesięcy, w którym zawsze sporo się u mnie dzieje. Rozpoczynamy od Mikołaja, potem urodziny, święta no i Sylwester. Od paru lat, gdy szał zakupów trwa w najlepsze, ja staram się stać nieco z boku. Zmieniło się moje podejście do wzorca Świąt, narzucanego nam przez kulturę masową. Stawiam na UWAŻNOŚĆ oraz WDZIĘCZNOŚĆ.

 

Ostatni kwartał roku zawsze był dla mnie nieco chaotyczny. Większość członków mojej rodziny ma w tym okresie urodziny, a ja sama obchodzę je 10 grudnia. Bywało, że większość weekendów o tej porze zajmowały mi rodzinne uroczystości, więc gdy w końcu nastał Nowy Rok czułam, że mogę w końcu odetchnąć z ulgą. Skończył się cały ten pośpiech i wreszcie wracałam do normalnego rytmu życiowego.

 

Ale wiecie co? Nie podobała mi się taka forma spędzania czasu z rodziną. Czułam się zmęczona, bez energii i z poczuciem obowiązku (a nie radości) z kupowania na szybko prezentów czy gotowania odpowiednich potraw.

 

truelovewoman zima 3 - Grudzień w rytmie slow. Nie daj się świątecznej gorączce i trenuj uważność

 

Na czym Ci zależy?

 

Parę lat temu zadałam sobie kilka pytań, które i dla Ciebie mogą okazać się pomocne.

 

Co jest dla mnie ważne w święta?
Z kim chcę spędzić ten czas?
Co sprawia mi przyjemność ?
W jaki sposób spędzać ten szczególny czas?
Co zrobić, by te święta były radosne, pozbawione nastroju nerwowości i stresu ?

 

Odpowiedzi były bardzo proste. Liczy się dla mnie rodzina, czas, jaki mogę z nią spędzić oraz oczywiście moje ulubione potrawy wigilijne (gdybym o nich nie napisała, to bym skłamała 😀 ). Wspólnymi siłami postanowiliśmy nieco poprzemieniać stare nawyki i zastąpić je nowymi. Tymi, które sprzyjają naszej rodzinie, sprawiają, że na święta czekamy z niecierpliwością, a nie stresujemy się nawałem obowiązków.

 

truelovewoman zima 6 - Grudzień w rytmie slow. Nie daj się świątecznej gorączce i trenuj uważność

 

Uważne prezenty

 

Główną zmianą były prezenty. Wcześniej ich kwoty były znacznie wyższe, co sprawiało, że już od wakacji musiałam na nie odkładać. Taka forma zamieniła przyjemność w zwykłą powinność. A nie o to w tym wszystkim chodzi. Teraz kupujemy zwykły upominek, nierzadko zbieramy się na jeden większy i droższy prezent dla jednej osoby.

Z narzeczonym zamieniliśmy prezenty na wspólnie spędzony czas. Wyjście do restauracji czy kina czyli po prostu mini randka, na której na nowo się poznajemy.

 

Uważność i wdzięczność

 

Grudzień to miesiąc podsumowań. Dla mnie szczególny nie tylko ze względu na zbliżający się Nowy Rok, ale i moje urodziny, które zawsze wywołują we mnie wielorakie emocje. W tę końcówkę roku chcę po prostu podziękować – losowi, sobie samej, rodzinie, sile wyższej – za to, co mam. I nie tylko za te przyjemne rzeczy.

 

„Moment, w którym doświadczasz bolesnej straty, może być w istocie chwilą,
w której zostałeś najhojniej obdarowany.”
Dalajlama

 

Wszystko, co dzieje się w naszym życiu jest po coś. Wdzięczność jest ogromnie ważna. Pozwala dostrzegać i cieszyć się z tego, co mamy. Jeśli jeszcze nigdy nie „trenowałaś” wdzięczności, spisz na kartce to, za co jesteś wdzięczna w tym roku.

 

Podejdź do tego w sposób uważny. Prawdziwa wdzięczność to nie tylko zapisana kartka papieru, ale wewnętrzne poczucie, wypełniające nasze serce. Poczucie, że wszystko będzie dobrze, że dasz radę, masz siłę.

 

O wdzięczności pisałam już także przy okazji ubiegłorocznych świąt. Zerknij i zainspiruj się 🙂
Link do artykułu znajdziesz tutaj.

 

truelovewoman zima 4 - Grudzień w rytmie slow. Nie daj się świątecznej gorączce i trenuj uważność

 

Planowanie

 

A teraz spadamy nieco na ziemię do naszych przyziemnych spraw. Uważność jest ogromnie ważna, jednak nie zrobi za nas zakupów czy kolacji 😉 Jeśli zauważyłaś, że Twój grudzień przepełniony jest masą obowiązków i niekończącymi się zakupami, zaplanuj wszystko już w listopadzie.

Wybierz potrawy wigilijne i prezenty i zacznij kupować. Nie tylko unikniesz stresu, ale i całej tej nerwówki w sklepach. Prezenty możesz schować do szafy a produkty spożywcze zamrozić.

 

Na koniec nic innego nie pozostaje mi, jak życzyć Wam wszystkim spokojnego grudnia, dużo radości w te nadchodzące dni, pogody ducha i dostrzegania tego, co piękne i ważne w życiu.

 

truelovewoman zima 5 - Grudzień w rytmie slow. Nie daj się świątecznej gorączce i trenuj uważność

 

truelovewoman zima 2 - Grudzień w rytmie slow. Nie daj się świątecznej gorączce i trenuj uważność

4 komentarze na temat “Grudzień w rytmie slow. Nie daj się świątecznej gorączce i trenuj uważność