Czy myśli mają wpływ na nasze życie? Czyli jak działa podświadomość

 

DSC7763 - Czy myśli mają wpływ na nasze życie? Czyli jak działa podświadomość

 

Kilka lat temu po raz pierwszy zetknęłam się z literaturą, mówiącą
o wpływie podświadomości na nasze życie. Wówczas mało kto znał ten temat, więc mówiąc o moich spostrzeżeniach byłam po prostu wyśmiewana. Dziś coaching i rozwój osobisty ma wielu zwolenników. A prawdą jest, że podświadomość ma ogromny wpływ na nasze życie, na to, co nas spotyka, kim jesteśmy i jak postrzegamy siebie.

 

Zanim znalazłam się w tym miejscu mojego życia, w jakim jestem obecnie, byłam całkowicie inną osobą.
Ci, którzy znali „dawną” Olę, spotkawszy mnie po kilku latach, nie poznawali mnie a wręcz nie mogli uwierzyć w metamorfozę, jaką przeszłam. Nie tylko ze względów czysto fizycznych jak mój wygląd czy zachowanie, ale głównie za sprawą podejścia do życia.

 

Moja krótka historia – droga do świadomego życia

 

A wszystko zaczęło się jakieś 8 lat temu. Wówczas, będąc sama (bez partnera), rozpoczęłam moje samodzielne życie w wynajmowanym mieszkaniu. Nie było łatwo. Decyzja o wyprowadzce była dosyć spontaniczna, mieszkanie było puste, brakowało w nim mebli i wszystkich innych przedmiotów gospodarstwa domowego. A co więcej – ja nie miałam dostatecznie dużo środków pieniężnych, by kupić potrzebne mi do życia rzeczy. Do tego dochodził konflikt rodzinny, więc możesz się domyślać, że nie było kolorowo.

 

Wówczas byłam osobą obwiniającą wszystko i wszystkich za moje życiowe położenie. Rodziców – bo nie zaszczepili mi odpowiednio wysokiej pewności siebie, szefa – że za mało zarabiam, znajomych – że nie są dostatecznie pomocni. Ta lista była długa a tak naprawdę zabrakło na niej jednej osoby – mnie.

 

To ja dokonywałam wyborów i wszelkich działań w moim życiu, nie biorąc jednak za nie odpowiedzialności. I teraz uwaga – nie chodzi o to, by się oceniać i katować za własne decyzje. Chodzi o to, byśmy byli świadomi, że to my kierujemy naszym życiem.

 

Mojej siostrze muszę podziękować najbardziej, bo to właśnie ona dała mi książkę „Sekret”. Dziś ta pozycja jest nieco wyśmiewana i moim zdaniem błędnie rozumiana przez niektórych. Ja wiem jedno – ta książka zrewolucjonizowała moje życie!

 

DSC7759 300x199 - Czy myśli mają wpływ na nasze życie? Czyli jak działa podświadomość

 

Syndrom ofiary

 

Będąc w roli ofiary, nie zauważałam, jak ogromną robię sobie krzywdę. Wciąż zadawałam sobie pytanie, dlaczego mi się nie układa? Jak to się stało, że jestem tak daleko od spełnienia marzeń i celów? Fakt jest taki, że myślami „nie uda Ci się”, „nie zasługujesz”, „nie jesteś dość dobra” nie zajdziemy daleko. A takie wówczas krążyły w mojej podświadomości.

 

Zaczęłam więc zagłębiać się w to, co mam głęboko skryte w moim umyśle. Zastanawiałam się, dlaczego jestem na tym etapie życia, jakim jestem, co mnie blokuje, jaki mam stosunek do siebie oraz innych.

 

Za wszystkim kryła się podświadomość.

 

Czym jest podświadomość ?

 

Podświadomość to ta część ludzkiej psychiki, w której gromadzimy informacje, których nie jesteśmy świadomi. Co to oznacza ? To, że właśnie w podświadomości ulokowane są emocje, doświadczenia czy wspomnienia, które wpływają na nasze życie, a z których nie zawsze zdajemy sobie sprawy.

 

Po prostu – zapominając o złym doświadczeniu, wypieramy go z świadomości, lecz nie z podświadomości.

 

Mogłam więc godzinami zastanawiać się co jest nie tak, a mój umysł na poziomie świadomości nie potrafił mi poprawnie odpowiedzieć. Stąd ta cała gorycz, którą przelewałam nie tylko na innych, ale i na siebie.

 

podświadomość 3 300x239 - Czy myśli mają wpływ na nasze życie? Czyli jak działa podświadomość

 

Jak poznać naszą podświadomość?

 

Dzięki wspomnianej książce, rozpoczęłam nową erę w moim życiu. Zamiast narzekać, zaczęłam zadawać sobie mnóstwo pytań. Co się stało, że wciąż popełniam te same błędy? Co lub kto mnie zranił tak dotkliwie, że teraz czuję się niepewnie ? Uwierz mi, grzebanie w naszym umyśle nie jest ani łatwe, ani przyjemne. Natomiast efekt końcowy wynagradza cały trud.

 

Jak rozpocząć przygodę z podświadomością? Poniżej podaję Ci kilka moich rad. Tak zaczynałam ja, Ty możesz wybrać inną drogę. Mam jednak nadzieję, że poniższe wskazówki będą pomocne ?

 

1. Czytaj książki czy artykuły na temat umysłu i jego działania. Dowiesz się, jakie mechanizmy w mózgu są odpowiedzialne za nasze zachowania i myśli. Wiedza to podstawa!

2. Wejdź do Internetu na portale tematyczne bądź You Tube. Znajdziesz tam sporo filmików a także ćwiczeń, dotyczących poznawania własnego siebie.

3. Ćwicz! Bo samym czytaniem nie zmienisz siebie. Rozpocznij od ćwiczeń coachingowych, które powoli krok po kroku uświadomią Ci, jakie myśli i błędne przekonania kierują Twoim życiem.

4. Weź udział w spotkaniach czy konferencjach on-line, które poświęcone są tematyce zmian w życiu. Taka forma dodatkowo uświadomi Cię, że nie tylko Ty zmagasz się z problemami, każdy z nas je ma. Najważniejsze to stawiać im czoła.

5. Zacznij działać! Bo bez tego nie rozpocznie się żadna zmiana. Na przestrzeni ostatnich kilku lat, poznawałam wiele osób, uczestniczących w spotkaniach coachingowych, którzy w teorii byli nie do pokonania. Niestety ich życie stało w miejscu. Nie popełniaj tego błędu. Czasami wystarczy jeden mały kroczek poza strefę komfortu, by ruszyć z miejsca w nowe, lesze życie.

 

Jeśli do tej pory popełniałaś w życiu wciąż ten sam błąd np. zakochiwałaś się nie w tym mężczyznach, w których powinnaś, może się za tym kryć właśnie podświadomość. Dopóki nie zgłębisz tego tematu, błąd będzie dalej popełniany a Ty nie zaznasz szczęścia.

 

 

Świadome życie

 

Obecnie prowadzę o wiele bardziej świadome życie, niż kiedyś. Mnóstwo godzin ćwiczeniowych, w których zadawałam sobie tysiące pytań, sprawiły, że pewne zachowania i myśli nie są już obecnie w moim życiu. Oczywiście – wiele pracy nadal przede mną. Ba! Przygoda ze zrozumieniem podświadomości pewnie nigdy się nie skończy. Wciąż bowiem jesteśmy poddawani nowym doświadczeniom, które wpływają na nas i na stan naszego umysłu. Polecam Ci jednak z całego serca poznanie własnego „ja”. Tylko dzięki temu będziesz mogła zaznać prawdziwego szczęścia!

 

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

 

A dla zainteresowanych, przesyłam:

link do książki „Sekret”

link do filmu „Sekret” (powstały na podstawie książki)

– a także link do YouTuberki, Coacha, która doskonale wyjaśnia czym tak naprawdę jest podświadomość.

 

♥♥♥

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *