10 sposobów na ekologiczne sprzątanie Twojego domu

Nastał grudzień i mamy święta za pasem, widmo wielkiego domowego sprzątania spędza sen z powiek niejednej z nas. Niby człowiek się nie przejmuje, a jednak wciąż myśli o tym, co należałoby umyć. Ja jednak dziś nie o tym, czy warto ulegać presji społeczeństwa w kwestii przedświątecznej gorączki sprzątania. Wraz z duchem eko pozwolę sobie pokazać Wam, jak w łatwy sposób sprzątać w sposób nie tylko ekologiczny, ale i ekonomiczny.

Wszelkie propozycje jakie Wam podam w niniejszym artykule są przetestowanie przeze mnie. Wprowadziłam je w życie we własnym domu. Uważam, że nie tylko się sprawdzają, ale i pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy a dodatkowo redukują ilość chemii w naszych domostwach. A przecież o to właśnie chodzi!

ekologiczne ekonomiczne sprzatanie 5 663x1024 - 10 sposobów na ekologiczne sprzątanie Twojego domu
1. Nie używaj dużo wody

Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką zmywarki to ten problem Cię omija. Jeśli jednak myjesz naczynia ręcznie, nie puszczaj wody podczas całego mycia. W zależności od zabrudzenia naczynia wystarczy, że zmoczysz gąbkę i nasączysz ją w płynie do mycia naczyń. Każde naczynia polej wodą, zakręć kran i umyj je. Po wszystkim po prostu spłucz. Woda nie musi się lać z kranu non stop, bo to zwykłe marnotrawstwo. Co więcej w rozliczeniu całorocznym na pewno zaoszczędzisz na rachunku za wodę 🙂

2. Nie używaj jednorazowych szmatek

Bardzo popularne ostatnio stały się szmatki jednorazowe. Nie dość, że są nasączane środkami chemicznymi (a przecież często wystarczy sama woda do przetarcia!) to dodatkowo ich używanie generuje dodatkowo sporo śmieci. Do przetarcia całego mieszkania zużyjesz kilka bądź kilkanaście ścierek, podczas gdy tradycyjną ścierką jesteś w stanie sprzątać naprawdę długi czas.

ekologiczne ekonomiczne sprzatanie 3 768x1024 - 10 sposobów na ekologiczne sprzątanie Twojego domu
3. Nie używaj za dużo środków czystości

Nie przesadzaj z nalewaniem płynu do mycia naczyń czy innego rodzaju środka czystości. Często wystarczy tylko kropla, by coś umyć. Faktem jest, że producenci niejednokrotnie specjalnie używają takich opakowań, przez które płyn leje się szerokim strumieniem. Bądź świadoma i nalej tyle, ile potrzeba, nie tyle, by piana aż wylewała się z wiadra.

4. Zaopatrz się w szmatki dobrej jakości

Czyli takie, które posłużą Ci na długo. Grube, z dobrego materiału, które da się prać w pralce.

5. Zaopatrz się w środki ekologiczne

Ja już jakiś czas temu zamieniłam znaczną część moich środków czystości na te ekologiczne. Ich skład jest bardziej naturalny, mniej w nich chemii. Jeśli obawiasz się wygórowanej ceny to z miłą chęcią rozwieje Twoje obawy. Na rynku jest wiele środków czystości pozbawionych trujących składników w przyzwoitych cenach np. w Rossmanie dostaniesz produkty marki Frosch, których skład jest naprawdę bardzo fajny a cena niezbyt wysoka.

6. Używaj sody oczyszczonej

Używały jej nasze babcie i bardzo dobrze robiły. Soda oczyszczona w połączeniu z wodą ma konsystencję papki, której możesz używać do mocniejszych zabrudzeń np. piekarnika, kuchenki gazowej, mikrofalówki czy zlewu.

7. Używaj octu

Kolejny kuchenny produkt, który z powodzeniem możesz zastosować jako środek czystości. Octu z wodą możesz śmiało używać do szyb, luster, mycia wanny, kafelek, podłóg czy blatów. Najczęściej stosowaną proporcją jest 50 % wody i 50 % octu. Można dodać kilka kropel olejku eterycznego dla zapachu.

ekologiczne ekonomiczne sprzatanie 4 861x1024 - 10 sposobów na ekologiczne sprzątanie Twojego domu
8. Pierz swoje szmatki do czyszczenia

W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz na jednorazowych chusteczkach myjących, ale i będziesz miała pewność, że w szmatce nie ma zbyt wielu bakterii.

9. Sprzątaj regularnie

To podstawa! Zgromadzony brud np. w piekarniku zmusza do użycia silniejszych środków czystości, które zdecydowaniu nie służą Twojemu zdrowiu . Gdy sprzątasz regularnie, czasami wystarczy nawet zwykła woda do przetarcia powierzchni.

10. Wprowadź nowinki technologiczne do sprzątania

Tak się złożyło, że mam w domu gadżeciarza. I choć sama nie lubię posiadać wielu sprzętów w domu, to nasz ostatni zakup okazał się naprawdę trafny. Jest to elektroniczny mop, który myje poprzez parę. Do mycia wlewasz tylko wodę, więc cały dom jest wyczyszczony bez jakichkolwiek środków czystości! Minus – cena (mop tego typu kosztuje ok. 200- 300 zł) oraz waga (moje chude ręce nie do końca dobrze sobie radzą z utrzymaniem zbiornika na wodę).

Mam nadzieję, że moje rady okazały się pomocne 😊 Jeśli masz swoje pomysły, podziel się z nimi w komentarzu 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *