Proszek do prania DIY

proszek do prania domowy diy 3 1024x676 - Proszek do prania DIY

Jeszcze zanim urodziłam dzieci wiedziałam, że chcę, by w moim domu było jak najmniej chemii. Zarówno tej w pożywieniu, jak i w środkach czystości. Zarówno w jednym jak i w drugim temacie nie jestem ekspertką, moje zmiany wprowadzam powoli, sporo pracy za mną, aczkolwiek i dużo przede mną. Niedawno wkroczyłam w nowy temat – domowego proszku do prania. To mój przepis.

Żyjemy w czasach, w których wszystko jest bardzo łatwo dostępne, w tym także i środki czystości. Półki sklepowe aż uginają się od środków do mycia, prania i szorowania. Producenci co rusz wymyślają nowe produkty na nowe zabrudzenia i plamy, bez których żaden dom nie może się obejść. Czy aby na pewno? Ja w to nie wierzę.

Dlaczego zaczęłam robić sama proszek do prania?

W obecnych środkach czystości jest naprawdę sporo chemii, która nie znika od tak z naszego domu. Zostaje w ubraniach, na meblach, w powietrzu, pościeli, na naszej skórze, gdzie przenika dalej w nasz organizm. Wdychamy ją, żyjemy w niej, nawet nie będąc tego do końca świadomi. I stąd właśnie moja decyzja, aby wprowadzić do domu nieco natury i wyzwolić go od trujących substancji.

Dodatkowy powód to plastik – kupujemy go coraz więcej, bo w taki właśnie sposób sprzedawane są nam produkty w większości sklepów. Chcę uniknąć plastiku w domu na tyle, na ile pozwala mi na to czas i środki. Mamy więc dwa w jednym – bez plastiku i bez chemii!

W Internecie znajdziesz obecnie sporo przepisów na domowy proszek do prania, ja posiłkowałam się dwoma blogami: ograniczamsię.com oraz mamachemik.pl.

Składniki na proszek do prania DIY

Boraks

Soda kalcynowana

Płatki mydlane *

proszek do prania domowy diy 2 768x1024 - Proszek do prania DIY

* W moim przypadku płatki zrobiłam z szarego mydła. Mydło najpierw kruszę nożem, później natomiast blenduję).

Stosunek ilości powyższych składników to:

Soda kalcynowana     1 miarka

Boraks 1 miarka

Płatki mydlane           1,5 miarki

Olejek eteryczny         kilka kropel (do zapachu)

Aby napełnić jeden duży słoik proszkiem w zupełności wystarczy 1 szklanka jako Twoja miara.

proszek do prania domowy diy 1 768x1024 - Proszek do prania DIY

Czy domowy proszek pierze tak samo, jak ten sklepowy?

Moim zdaniem tak. Używam go w taki sam sposób, jak ten kupny i nie widzę różnicy w zabrudzeniach na praniu. Do braku zapachu wypranego prania przyzwyczaiłam się już wcześniej, gdy używałam proszków bez silnych detergentów i dodatków zapachowych.

Jeśli i Ty zastanawiasz się nad wprowadzeniem domowych środków czystości, zachęcam Cię gorąco. Natomiast jeśli robisz już je od dłuższego czasu, podziel się swoją opinią w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *